Internacionalni simpozijum skulpure u terakoti, Terra, osnovan je 1982. godine i od tada se održava svake godine od 1. do 31. jula u Kikindi, u zgradi nekadašnje fabrike crepa – vrednom objektu nasleđa industrijske arhitekture izgrađenom 1895. godine. Simpozijum Terra je jedini vajarski simpozijum u svetu na kome se u kontinuitetu realizuju skulpture od terakote, sa posebnim naglaskom na velikim formatima. U toku protekle trideset jedne godine, na simpozijumu je učestvovalo preko 400 vajara iz zemlje i sveta, i oformljena je impozantna kolekcija od preko hiljadu dela, koja predstavlja najveću zbirku savremenih velikih skulptura od terakote u svetu.
S obzirom na bogato trideset jednogodišnje iskustvo nastalo kao rezultat učešća velikog broja značajnih vajara iz celog sveta, Terra je već godinama nastavna baza za studente vajarstva iz Novog Sada, Beograda i Cetinja, a za ovakvim vidom saradnje izrazili su želju i studenti sa akademija iz Sijene, Soluna i Temišvara. U vezi sa tim, namera je da se tokom 2013. i 2014. godine realizuju projekti Akademije i Muzeja Terra, gde bi studenti radili i boravili pored najveće svetske zbirke velikih terakota, a predavanja bi držali učesnici simpozijuma TERRA iz zemlje i inostranstva. Takođe, planira se formiranje Studija Terra i početak priprema za proizvodnju – Produkcija TERRA. Namera je se da kroz niz kurseva osposobi veliki broj zainteresovanih kooperanata za proces proizvodnje, i da svi zainteresovani, uz minimalna ulaganja, pokrenu u svojim objektima porodični posao.
Atelje Terra je smešten u monumentalnoj centralnoj zgradi nekadašnje crepane, u čijem prizemlju se nalazi bivša „kružna“ tunelska peć, i koja je određena da postane galerija. Najznačajniji objekat u okviru budućeg centra Terra svakako je manjež . Ovaj objekat, koji treba da postane Muzej Terra, nalazi se u planskim dokumentima Kikinde iz 1871. godine. Kikindski manjež ima impozantne gabarite. Površina mu je 1800m2, a raspon 30m, i po svojoj veličini je bio drugi u Austrougarskoj monarhiji. Jedini veći nalazio se u Beču. Po svom značaju manjež u Kikindi zaslužuje tretman zaštite kao objekat tehničke kulture, o čemu svedoči i zvanično mišljenje – preporuka Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Subotice.