VISOKO IZNAD PRELEPOG PEJZAŽA NA ZAPADNOJ OBALI JEDNOG OD NAJVEĆIH NORVEŠKIH FJORDOVA NALAZI SE ATRAKTIVNA PLATFORMA, VIDIKOVAC NALIK VELIKOJ SKAKAONICI, KOJI JE PRIVUKAO IZUZETNU PAŽNJU TURISTA I STANOVNIKA OVE ZEMLJE.
Najpoznatiji simbol Norveške su fjordovi, krivudavi morski zalivi smaragdnozelene boje, duboko usečeni u kopno, sa rečicama koje se ulivaju u njih. Kao prava umetnička dela prirode, našli su se i pod zaštitom UNESCO-a. Norvežani čuvaju lepote i blaga koja imaju, a država je uz to propisala i visoke poreze na sve vrste odavanja porocima ili bilo čemu što nije u skladu sa pravilima zdravog načina života i očuvanja okoline.
Lepota norveških fjordova oduvek privlači pažnju turista, posebno onih koji obožavaju avanturistička putovanja. Običaj avanturista da iskoriste svaku priliku ne bi li se neometano divili jedinstvenim panoramama, postao je deo savremenog avanturističkog turizma. U Norveškoj su odlučili da avanturistima podare najlepše mogućnosti da uživaju u pogledima na fascinantnu lepotu njihovih fjordova.
Organizacija
Vođeni tom činjenicom, arhitekti Tod Saunders i Tomi Vilemsen projektovali su ovaj neobičan objekat koji je finansiran od strane norveškog Ministarstva za saobraćaj. U pitanju je veoma originalan vidikovac koji se nalazi iznad grada Aurland, u jednom od najvećih norveških fjordova na zapadnoj obali, na tri sata vožnje od Bergena, drugog po veličini grada u ovoj zemlji. Realizacija projekta započela je u jesen 2005.godine, dok je svečano otvoren u leto 2006.godine.
VLADA NORVEŠKE JE ANGAŽOVALA ARHITEKTE I DIZAJNERE DA OSMISLE ODMORIŠTA PORED PUTA I VIDIKOVCE KOJI ĆE U NAJBOLJEM SVETLU PRIKAZIVATI IMPRESIVNE NORVEŠKE PRIRODNE LEPOTE.
U skladu sa tradicijom skandinavskog dizajna, arhitekti su se odlučili za minimalan broj elemenata u samoj konstrukciji ovog vidikovca, kao i da izbor materijala bude sveden na minimum, što je rezultiralo činjenicom da ova forma ne zauzima previše mesta u netaknutoj prirodi, a nudi sasvim nove mogućnosti njenog istraživanja.// ek Ivana Nikolić – Više u EKO KUĆI No12