Andrija Rusan jedan je od 10 predavača na 7. međunarodnom kongresu ODRŽIVA ARHITEKTURA.
Pokraj grada Velikog Lošinja, na jadranskom otoku Lošinju, veliki je hotelski kompleks, smještajno, ugostiteljski resort, dio kojeg je i hotel Punta. Izgrađen je 1986. po projektu vrsnog hrvatskog arhiteka Petra Kušana. Svojim prostornim, funkcionalnim i ponudbenim standardima zadovoljavao je tadašnje propise i očekivanja korisnika nivoa 3 zvijezdica. Arhitektonski je bio modernističkog izraza. Tijekom godina promjene na tržištu, zahtjevi korisnika, a i novi standardi uvjetovali su rekonstrukciju, dogradnju i podizanje kategorije na 4 zvijezdice. Tako je 2012. godine hotel proširen, obnovljen. U okviru istog kompleksa početkom devedesetih su sagrađeni i objekti sa apartmanima, sve u nastojanju da se stvori dojam nekog lokalnog tradicionalizma.
Hotel se nalazi iznad pristupne mu ceste, a ona je iznad velike kosine prema moru gdje su se do tada nalazila parkirališta na terasama, parkirališta sa najljepšim pogledom na azurno more i planine Velebita u daljini.
I onda, 2013. od Rusanovog ureda je za lokaciju polovice tog parkirališnog prostora (oko 5.000m2) naručen projekt za veliki vanjski bazen s ugostiteljskim sadržajima, te podzemnom garažom, velikim dijelom ukopano u kosinu između morske obale/šetnice i postojećeg hotela. Ovaj novi kompleks je dovršen već za sezonu 2014. godine.
Pred kraj dvadesetih godina Rusanov ured je dobio novi zadatak da definira i arhitektonski osmisli drugi dio nekadašnjeg parkirališta, a i redizajn spa i wellness zone u postojećem hotelu.
Novi program se prostorno i sadržajno nastavlja na veliki vanjski bazen i podzemnu garažu, koji je ovaj ured projektirao 2013. godine.
Projekt Punta sunčališta iz 2020. godine obuhvatio je povećanje prostora za sunčanje, izgradnju novog, većeg bazena uz sunčalište, dječji bazen te izgradnju fitness prostora koji će zadovoljiti visoka očekivanja budućih korisnika.
Prirodna konfiguracija terena na kojem su planirana sunčališta i bazeni izrazito je strma i zahtijevna. Koncept projekta nastoji zahtijevnost konfiguracije terena maksimalno pretvoriti u prednost za projekt. Ukapanje i usijecanje volumena novoprojektiranih sadržaja različitih visina sačuvao je nesmetanu vizuru iz smještajnih jedinica hotela na morsku pučinu. Iako programatski i sadržajno obiman, ovaj zahvat prati, više manje konturu terena i sa pozicije čitavog resorta ne dominira svojim volumenom.
Krov cijelog kompleksa položen je u ravnini pristupne ceste ne remeteći pogled na more prolaznicima, niti smještajnim prostorima u hotelu iznad.
Prethodno planirani zeleni krovovi koji su trebali predstavljati mediteranske vrtove, nisu izvedeni iz ekonomskih razloga i nadomješteni su razigranim koloristički diferenciranim plohama ravnih krovova različite visine. Gledano iz pozicije prolaznika na prilaznoj prometnici, vidljive ostaju samo razlomljene krovne površine u raznobojnoj keramici, vodeno zrcalo bazena i morska površina u nastavku prema horizontu.
U vizuri s morske strane, novoprojektirani objekt nastoji biti što manje prisutan svojom voluminoznošću te se stoga kaskadno uvlači prateći prirodnu liniju terena. S istom mišlju i nastojanjem nastaje i pročelje razigranih linija koje dodatno usitnjava voluminoznost, dok kolonada stupova dvoetažne visine u prvom planu uspostavlja ritam i ima utjecaj na ukupni dojam. Cjeloukupnu atmosferu razigranosti i uživanja u radostima života trebao je biti naglašen zidnim oslikom koji se trebao prostirati dužinom cijelog zida na prostoru sunčališta. Na žalost, od ove artističke intervencije koja bi prostor dodatno oplemenila odustalo se tijekom realizacije projekta radi racionalizacije troškova.
Duboke strehe stvaraju ugodne zasjenjene prostore uz prostore bazena. Pažnja je posvećena povezivanjem sa postojećom izgradnjom i krajolikom i u odabiru vrste i boje primjenjenih materijala, te sadnjom autohtohe vegetacije.
U visinskoj razlici između obalne promenade i pristupne prometnice hotelu interpolirane su tri etaže. Prva i najniža je etaža s tehničkim sadržajima, prostorom lokala i dječjom igraonicom, sve vezano uz obalnu promenadu. Iznad promenade, na koti uzdignutoj cca 3 m od kote pješaka, nalazi se etaža s bazenima, sunčalištem i pool barom. Etaža iznad navedene obuhvaća fitness sadržaje čiji su ravni krovovi vidljivi s pristupne prometnice i hotelskih objekata, pa su stoga koloritno i hortikulturno uređeni.
Ulaz u ovaj kompleks predviđen je s nivoa gornje pristupne prometnice koja je i ulazna prometnica u ovaj turistički resort. Komunikacija između obalne promenade i gornje prometnice omogućena je novoprojektiranim stubištem i na taj način je cijeli prostor postao dostupniji i prohodniji.
Dvijetitućeidvadesetprve godine kompleks je predan gostima hotela i apartmana na upotrebu. Novostvoreni, veliki fitnes omogućio je produženje ljetne sezone u jesen, a i proljeće je postalo atraktivno.
Arhitektura ovog kompleksa, moglo bi se reći, ekspresivna je u nizu detalja i sva arhitektonska razmišljanja, a i dizajn pojedinih „partitura“ vodila su arhitekte u namjeri da stvore prostor sa atmosferom „drugačijeg svijeta“, a to je ono zbog čega ljudi i idu na odmor.
– Za EK Andrija Rusan, projektant autor, osnivač ateljea Rusanov ured, osnivač arhitektonskog simpozija Oris Days.
Za više ovakvih objava posetite našu rubriku arhitektura.