Maks Hake jedan je od 10 predavača na 7. međunarodnom kongresu ODRŽIVA ARHITEKTURA.
U SVETU GDE DIGITALIZACIJA I VEŠTAČKA INTELIGENCIJA IZAZIVAJU TRADICIONALNE METODE UČENJA, STUDIJSKI PAVILJON TEHNIČKOG UNIVERZITETA U BRAUNŠVAJGU PREDSTAVLJA OAZU SLOBODE, KREATIVNOSTI I INTERAKCIJE. NJEGOVA TRANSPARENTNOST I OTVORENOST PODSTIČU MEĐULJUDSKU KOMUNIKACIJU I INTERDISCIPLINARNU SARADNJU, DOK MODULARNA STRUKTURA ODRAŽAVA PRINCIPE EFEMERNE ARHITEKTURE I CIRKULARNE GRADNJE, OMOGUĆAVAJUĆI NEPREKIDNU ADAPTACIJU I EVOLUCIJU PROSTORA. PAVILJON SIMBOLIZUJE NOVU PARADIGMU UNIVERZITETSKOG ŽIVOTA – MESTO GDE SE ZNANJE DELI, IDEJE SLOBODNO TEKU, A ARHITEKTURA POSTAJE ŽIVA I PRILAGODLJIVA FORMA KOJA PRATI RITAM MODERNOG DRUŠTVA.
Smešten na prestižnoj lokaciji centralnog kampusa Tehničkog univerziteta u Braunšvajgu, pored reke Oker, Studijski paviljon se izdvaja kao inovativna građevina koja simbolizuje novi pravac u obrazovnoj arhitekturi. Ovaj dvospratni objekat nije samo dodatak kampusu, već i odgovor na savremene izazove učenja i nastave u post-pandemijskom svetu. U eri kada digitalna predavanja i veštačka inteligencija redefinišu klasične obrazovne modele, Studijski paviljon predstavlja dinamičan i prilagodljiv prostor dizajniran da zadovolji potrebe svih studenata, bez obzira na oblast studija.
Kroz promišljen dizajn i multifunkcionalnost, ovaj paviljon predstavlja univerzalnu društvenu vrednost i nudi savremeno okruženje. Takvo okruženje podstiče interdisciplinarnu saradnju, inovaciju i zajedništvo, reflektujući tako vitalnost i evoluciju savremenog obrazovanja.
Sloboda i interakcija
Dizajn Studijskog paviljona stavlja akcenat na slobodu, interakciju i dvosmerni sistem obrazovanja. Za razliku od tradicionalnih čitaonica, paviljon nudi otvoren prostor koji podržava kreativnost i saradnju među studentima. Transparentnost u dizajnu, postignuta potpuno zastakljenom fasadom, obezbeđuje neometan prodor prirodnog svetla, čime se stvara prijatno okruženje. Lišen fiksnih zidova i barijera, prostor promoviše međuljudsku komunikaciju i interdisciplinarno generisanje znanja, čineći ga idealnim mestom za zajednički rad.
Paviljon obuhvata različite zone, od prostranih dvostruko visokih čistina koje podstiču na kreativno razmišljanje, do intimnih prostora gde studenti mogu da se osame i rade u miru. Ovaj pristup stvara fleksibilno i podsticajno okruženje koje se lako prilagođava različitim potrebama korisnika.
EFEMERNA ARHITEKTURA PAVILJONA OMOGUĆAVA PROSTORIMA DA SE TRANSFORMIŠU I RAZVIJAJU U SKLADU SA PROMENLJIVIM POTREBAMA KORISNIKA. OVAJ DINAMIČNI KAMPUS EVOLUIRA ZAJEDNO SA SVOJIM STUDENTIMA.
Umetnička kreativnost i inovacija omogućavaju razvitak i realizaciju prostornog govora koji značajno utiče na obogaćivanje obrazovnog iskustva. Univerzalni jezik arhitekture podstiče formiranje karakteristika ličnosti, uspostavlja dijalog i razvija toleranciju.
Struktura paviljona osmišljena je sa namerom da pruži maksimalnu fleksibilnost i prilagodljivost, naglašavajući koncept modularnosti i efemerne arhitekture. Modularni dizajn sa osnovnom mrežom od 3 x 3 metra omogućava rekonfiguraciju prostora u skladu sa potrebama korisnika. Inovativnu hibridnu konstrukciju od čelika i drveta moguće je demontirati i ponovo sastaviti. Zahvaljujući takvoj konstrukciji paviljon se može dopunjavati, menjati ili premestiti bez gubitka funkcionalnosti.
Ova struktura se može i proširivati uvođenjem dodatnih platformi. Time se osigurava dugoročna relevantnost objekta i podržava se princip cirkularne gradnje, gde se materijali i elementi mogu ponovo koristiti.
OBJEKAT KARAKTERIŠU NEUHVATLJIVOST, NESTALNOST I PROMENLJIVOST. NA NJIMA SE TEMELJI PROSTORNI OKVIR U KOME PAVILJON USPOSTAVLJA SLOŽENE I AKTIVNE RELACIJE SA KONSTANTNIM PROMENAMA OKOLINE I KORISNIČKIH POTREBA.
Paviljon je primer održive i efemerne arhitekture koja se može adaptirati na različite lokacije i u različitim oblicima, a maksimalno korišćenje postojećih resursa smanjuje potrebu za novom gradnjom. Paviljon odgovara trenutnim potrebama, a spreman je i da se transformiše u skladu sa novonastalim okolnostima. Upravo su neuhvatljivost, nestalnost i promenljivost karakteristike koje određuju ovaj objekat.
Održivo rešenje za savremene potrebe
Energetska efikasnost je jedan od ključnih aspekata dizajna Studijskog paviljona. Osamdeset odsto energije koju koristi sistem daljinskog grejanja potiče iz obnovljivih izvora, dok geotermalne sonde obezbeđuju hlađenje. Duboka arkada sa nadstrešnicom i balkonima pruža zaštitu od sunca leti i omogućava solarni dobitak toplote zimi, čime se optimalno koristi prirodna energija. Pasivni dobitak toplote dodatno povećavaju studenti koji rade na laptopovima.
Prirodna ventilacija kroz nagibne prozore i centralnu svetlosnu kupolu doprinosi ugodnoj unutrašnjoj klimi. Utičnice, rasveta i kablovska instalacija su diskretno integrisani u strukturu zgrade, čime se obezbeđuje maksimalna funkcionalnost uz minimalan vizuelni uticaj.
Održivi energetski sistemi paviljona omogućavaju mu da funkcioniše efikasno uz minimalan uticaj na životnu sredinu, dok istovremeno pružaju optimalne uslove za rad i učenje. Ovaj pristup ne samo da smanjuje operativne troškove, već i promoviše ekološku odgovornost među studentima, čineći paviljon modelom za buduće obrazovne objekte.
PAVILJON PREDSTAVLJA UNIVERZALNU DRUŠTVENU VREDNOST OTELOTVORENU U SVOJEVRSNOM SPOJU EDUKACIJE, KOMUNIKACIJE, SLOBODE, ZAJEDNIŠTVA I INOVACIJE, ČIME REFLEKTUJE VITALNOST I EVOLUCIJU SAVREMENOG OBRAZOVANJA.
Svojim inovativnim pristupom, paviljon postavlja nove standarde tako što transformiše obrazovanje u sveprožimajući umetnički čin. Time se stvara prostor gde se arhitektura pretvara u inspiraciju, a učenje postaje kreativna i interaktivna avantura za sve prisutne. Struktura objekta, koja se neprestano transformiše, reflektuje dinamiku savremenog obrazovanja, gde su fleksibilnost i prilagodljivost ključni za uspeh. Transparentni prostori omogućavaju studentima da se povežu jedni sa drugima i sa prirodom koja ih okružuje, dok inovativna energetska rešenja naglašavaju harmoničan odnos čoveka i okoline.
U ovom paviljonu brišu se granice između učenja i zabave. Stvara se jedinstveno okruženje koje svakog pojedinca inspiriše i osnažuje da doprinese kolektivnom znanju i napretku. Time zgrada postaje svetionik koji vodi ka novim horizontima obrazovanja, inspiracije i zajedništva. Generacije studenata se podstiču da sanjaju, stvaraju i menjaju svet.
Za više ovakvih objava posetite našu rubriku arhitektura.