Marcel Ferencz jedan je od 10 predavača na 7. medjunarodnom kongresu ODRŽIVA ARHITEKTURA.
POSTAVLJANJE NOVE KULTURNE OSE BUDIMPEŠTE ZAPOČETO JE INAUGURACIJOM ETNOGRAFSKOG MUZEJA, ZGRADE OD 34.000 KVADRATNIH METARA, KOJA JE DEO TRENUTNO NAJVEĆEG EVROPSKOG URBANO-KULTURNOG PROJEKTA POD NAZIVOM LIGET BUDAPEST PROJECT. DINAMIČNE LINEARNE FORME DIZAJNA USKLAĐENE SU SA OKRUŽENJEM PARKA I KOMUNICIRAJU SA OKOLNIM URBANIM PODRUČJEM I GRADSKIM PARKOM VAROSLIGET.
Etnografski muzej u Budimpešti, jedan od najstarijih specijalizovanih muzeja u Evropi, konačno je dobio novi dom u modernoj zgradi sveobuhvatnog svetskog standarda koja će zadovoljiti profesionalne zahteve, a istovremeno i potrebe posetilaca. Odlukom međunarodnog žirija, na konkursu na kome su učestvovali renomirani arhitektonski studiji poput Zaha Hadid Architects i BIG, pobedio je mađarski arhitektonski studio Napur Architect. Ikonični dizajn zgrade krije niz specijalnih tehnoloških rešenja, sa lučnim krilima podržanim naknadno zategnutom konstrukcijom koja se koristi u izgradnji mostova. Ova tehnologija se veoma retko koristi na javnim zgradama ne samo u Mađarskoj, već i u celoj Evropi.
Blago zakrivljene linije objektu daju izgled kapije i čine da ona funkcioniše kao prolaz koji povezuje grad i park. Spektakularni zaštitni znak zgrade je staklena zavesa koja okružuje uređenu krovnu baštu. Sačinjena od skoro pola miliona piksela i rastera napravljenog od metalne mreže, ova staklena zavesa zasnovana je na reinterpretaciji etnografskih motiva odabranih iz mađarskih i međunarodnih savremenih muzeja. Pikseli su umetnuti u laserski isečenu aluminijumsku mrežu pomoću specijalnog robota. Za zgradu je pričvršćeno više od 2.000 osnovnih jedinica.
SA ŠEZDESET PROCENATA STRUKTURE KOJA SE NALAZI POD ZEMLJOM I UREĐENOM KROVNOM BAŠTOM KOJA KAMUFLIRA STRUKTURU PRIRODNIM URBANIM TKIVOM, MUZEJ JE SAM PO SEBI EKOSISTEM.
Višestruko nagrađivana nova zgrada Etnografskog muzeja u budimpeštanskom Gradskom parku u potpunosti komunicira sa urbanom teksturom svog okruženja. Šezdeset procenata strukture nalazi se pod zemljom, a ostatak je pokriven uređenom krovnom baštom koja kamuflira nadzemni deo zgrade prirodnim urbanim tkivom, tako da muzej sam po sebi predstavlja osoben ekosistem. Transparentnost delova na terenu uspostavila je vezu između donje i gornje konstrukcije.
SPEKTAKULARNI ZAŠTITNI ZNAK ZGRADE JE STAKLENA ZAVESA KOJA OKRUŽUJE UREĐENU KROVNU BAŠTU, A ČINI JE SKORO POLA MILIONA PIKSELA.
Struktura je redefinisala odnos izgrađenog okruženja sa prostorom, svetlom, senkom i pejzažom. Izuzetna karakteristika dizajna je njegov jedinstven zakrivljeni oblik koji je prekriven velikim ozelenjenim krovom. Uređenu krovnu baštu, čija površina prelazi 7.000 kvadratnih metara, čine celine pokrivene travnjacima i raznovrsna bogata flora.
Dva krila su pod vegetacijom – lisnatim grmljem i cvećem, a značajan deo krovnog prostora čini skejt park. Metalne stepenice postavljene sa strane zgrade vode do najviše tačke krova, do klupa za sedenje i travnatih površina. Bašta je zamišljena kao javni park koji se može slobodno posetiti. Sa njenih najviših tačaka pruža se jedinstven pogled na ceo grad.
Marcel Ferencz, jedan od glavnih arhitekata Napur Architecta, otkrio je zanimljivu priču koja stoji iza dizajna nove zgrade muzeja: ‘Ovaj uvećani crtež označava prvi konkretan korak napravljen ka dizajnu nove zgrade, onaj kreativni trenutak kada se koncept prvi put manifestovao u linijama na papiru. Prvobitni crtež dug osam centimetara bio je skiciran na komadu papira koji je već bio ispunjen škrabotinama. Nakon što sam izbacio hiljadu različitih ideja, elementarna sila je iznenada zgrabila moju ruku i srce. Sve se dogodilo tako brzo da nisam znao šta me je snašlo. Moja ruka je počela da se pomera i preda mnom se pojavila slika koju nikada ranije nisam video… Imao sam dizajn! Kasnije, kada je moj otac stigao i video šta sam nacrtao, sve što je rekao bilo je: ‘Evo novog muzeja! Hajde da ga pričvrstimo sa četiri zavrtnja kako bismo mogli da vidimo kako izgleda u tri dimenzije. ‘Sada je gotovo!’ rekao mi je. Nikada neću zaboraviti taj trenutak. Stajali smo u apsolutnoj tišini i zurili u improvizovani model. Osećali smo se kao da su nam misli jednostavno izletele iz ruku i sada koračaju svojim putem.’
Unutrašnjost muzeja prostire se na pet spratova, i u njemu se nalazi preko 200.000 artefakata. Tu spadaju fotografije, rukopise, snimke narodne muzike i filmove. Izložbeni prostori su dizajnirani tako da budu fleksibilni i pogodni za izlaganje stalne postavke, a takođe i za organizaciju povremenih i gostujućih izložbi. Ukupni rezultat je stoga dinamična struktura koja sadrži raznovrstan prikaz materijalnog i duhovnog nasleđa čovečanstva koji prikazuje mađarsku i međunarodnu istoriju.
Nove funkcije i fleksibilni prostori ultra moderne nove zgrade Etnografskog muzeja olakšaće razumevanje istorijskog nasleđa oličenog u bogatoj izložbenoj zbirci, kao i različitih aspekata savremenog društva.
Za više ovakvih objava posetite našu rubriku arhitektura.