KOMPOZICIJA RAZIGRANIH KONTEJNERA OBOJENIH U BELO PRIVLAČI POGLED U SUROVOM KAMENITOM PEJZAŽU KALIFORNIJSKE PUSTINJE. POPUT ZVEZDANOG PRASKA, KONTEJNERI SU ORIJENTISANI U SVIM PRAVCIMA, KAKO BI UKLJUČILI POGLED NA NESVAKIDAŠNJE VIZURE, NEBO I PUSTINJSKI PEJZAŽ.
Na proleće 2017. godine, klijent iz Los Anđelesa doveo je prijatelje na svoj posed u mestu Džošua Tri. Dok su bili u ovom suvom i kamenitom pejzažu, njegova prijateljica predložila mu je projekat koji bi se savršeno uklapao na ovoj lokaciji. Bio je to projekat kancelarijskog prostora arhitekte Džejmsa Vitakera koji nikad dotada nije izgrađen. I tako, sledeći put kada je klijent bio u Londonu, otpočela je saradnja na projektu stambenog objekta Džošua Tri.
Smeštena na parceli od 36 ha, kuća je poput gnezda ušuškana u kamenitu planinsku padinu u blizini nacionalnog parka. Kuća od 200m2 ima 3 spavaće sobe sa toaletima, kuhinju, dnevnu sobu i egzoskelet formiran od kontejnera. Svaki od kontejnera orijentisan je kako bi maksimalno iskoristio vizure prema pejzažu, kontrolisao svetlost koja ulazi u objekat i koristio prednosti topografije kako bi omogućio privatnost u skladu sa individualnim potrebama. Kuća se snabdeva energijom pomoću solarnih panela koji su ugrađeni na krov garaže.
Originalni dizajn, koji je investitor video proleća 2017. godine, bio je Hečigen studio – kancelarijski prostor iz 2010. godine. Projektovan je za prijatelja arhitekte koji je planirao da se preseli u južnu Nemačku kako bi osnovao reklamnu agenciju sa kolegom, pa im je bila potrebna kancelarija za preduzeće. U procesu osmišljavanja buduće kancelarije, počeli su da slažu drvene kocke na kuhinjskom pultu, nakon čega su potražili savet arhitekte. Arhitekta Džejms Vitaker odrastao je u Liverpulu i prva asocijacija na kontejnere, koje su planirali da iskoriste za svoju kancelariju, bili su dokovi. Detinjstvo je proveo vozeći se pored naslaganih kontejnera koji su čekali na putovanje preko Atlantskog okeana. Iako pojedinačno mogu biti interesantan oblikovni materijal, gomila kontejnera nije preterano inspirativna za budući kancelarijski prostor. Zato je za početni koncept arhitekta našao inspiraciju u školskom eksperimentu u kojem zrno soli obešeno na kraj pamučne niti visi iznad rastvora soli. Tokom sledećih nekoliko dana to zrno soli postaje katalizator i izvlači ostatak soli iz rastvora formirajući predivne kristale. Ovo je poslužilo kao analogija za reklamnu kompaniju. Zadržavši kontejnere sa kojima su počeli da rade, arhitekta je osmislio dizajn koji odgovara progresivnoj, kreativnoj kompaniji. Nažalost, njihova kompanija nije zaživela i projekat nije nikad izgrađen.
Objekat poput gnezda ušuškan u kameniti pejzaž
Projekat je sada konačno dočekao svetlost dana. Investitor je filmski producent poznat kao pokrovitelj brojnih kreativnih projekata, pa je i saradnja s njim bila idealna. Gradnja ovog nesvakidašnjeg objekta predviđena je za početak 2021. godine.
RAZIGRANE KOMPOZICIJE KRISTALA SOLI POSLUŽILE SE KAO INSPIRACIJA ZA NEOBIČNI EGZOSKELET OVOG OBJEKTA.