Search
Close this search box.
Exl 0 Saee2023

ENERGETSKI OSMATRAČ - LABORATORIJA ENERGETSKE BUDUĆNOSTI

NAJPOSEĆENIJE
PRIJAVITE SE ZA NEWSLETTER
Asset 1

AUTORI:

MIKE BIRCH, NIGEL IRENS, OLIVIER PETIT, FREDERIC DAHIREL, NICOLAS BERTHELOT, GUY SAILLARD, YVES PARLIER

OBJEKAT:

ENERGETSKI OSMATRAČ

LOKACIJA:

FOTOGRAFIJE:

PIERRICK CONTIN, KADEG BOUCHER

USLED HITNE POTREBE ZA SMANJENJEM EMISIJE GASOVA SA EFEKTOM STAKLENE BAŠTE U CILJU BORBE PROTIV GLOBALNOG ZAGREVANJA IZAZVANOG LJUDSKIM PONAŠANJEM, NEOPHODNO JE USAVRŠITI METODE ZA KORIŠĆENJE OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE. PROJEKAT ‘ENERGETSKI OSMATRAČ’ ISPLOVLJAVA SA AMBICIJOM DA POSTANE PRVI BROD NA SVETU KOJI PROIZVODI VODONIK ELEKTROLIZOM MORSKE VODE.

Da se odgovorno ponašanje ne bi doživljavalo kao odricanje ili lišavanje, neophodno je postaviti inovacije u fokus održivog razvoja i na taj način pomiriti ekologiju sa tehnologijom. Glavni zadatak Energetskog osmatrača (Energy Observer) je pronalaženje novih efikasnih rešenja prilagođenih modernom dobu, kako bi se u potpunosti ispunili ciljevi energetske tranzicije.

LABORATORIJA U EKSTREMNIM USLOVIMA

Energetski osmatrač je prvi energetski efikasan brod sa nultom emisijom štetnih gasova koji kao pogonsko gorivo koristi vodonik dobijen elektrolizom morske vode, kao i drugih obnovljivih izvora energije Sunca, vetra i vode, dostupnih na pučini mora. Kombinacija različitih vidova dobijanja energije glavna je inovativna odlika ovog projekta. Tri različite vrste fotonaponskih panela površine 130m2, dve vertikalne vetroturbine, velika vučna snaga i dva obrtna elektormotora za hidrogenizaciju morske vode omogućavaju proizvodnju i skladištenje vodonika na licu mesta. Vodonik je savršeno čist izvor energije i predstavlja srž projekta Energetskog Osmatarača. Da bi se dokazala njegova efikasnost i prikazale njegove performanse u nepovoljnim sredinama kao što je more, neophodno je omogućiti primenu i razvoj projekta na kopnu, u mobilnim ili stacionarnim stanicama.


PUT OKO ZEMLJE ZA ODRŽIVI RAZVOJ

Ovaj eksperimentalni brod krenuće na plovidbu oko sveta koja će trajati šest godina, posetiće pedeset zemalja, uploviti u sto i jedno pristanište i suočiće se sa mnogo izazova i prepreka na putu testiranja i unapređivanja tehnologija i pronalaženje rešenja za energetsku tranziciju i održivi razvoj. Predstoji kompleksan istraživački, vizuelni i multimedijalni  projekat na čelu sa Viktorienom Erusarom, oficirom u trgovačkoj mornarici, i Žeromom Delafosom, istraživačem i autorom dokumentarnih filmova.


LEGENDARNI BROD

Projekat Energetski osmatrač dizajnirao je tim francuskih arhitekata, dizajnera i naučnika, a konstruisan i izgrađen u osnovnoj verziji u Kanadi 1983. godine. Izgradio ga je moreplovac Majk Birč pod nadzorom arhitekte Najdžela Ajrensa. Jedan je od najimpresivnijih velikih katamarana ikad napravljenih. Pod nekadašnjim imenom Formula TAG (Technique d’avant garde), 1984. godine je postavio rekord u brzini plovidbe jedrenjakom, prevalivši razdaljinu od 500 milja za 24 sata. Pobedio je u trci od Monaka do Njujorka 1985. godine, osvojio trofej Žil Vern 1994. i još uvek drži rekord u brzini prelaska južnog Atlantika. Njegova prvobitna dužina od 24,38 m menjana je četiri puta, i sada iznosi 30,5 m a širina mu je 12,8 m. Danas pod imenom Energetski osmatrač sprema za novi put – put jedrenjaka na vodonični pogon, koji će isploviti iz Francuske, zemlje u kojoj je rođena ideja za ovaj projekat.


MISIJA

Energetski osmatrač je plutajuća laboratorija čiji je cilj da se pokreće tako da bude maksimalno energetski efikasan i da ne emituje štetne gasove. Da bi se ovo postiglo, potrebno je testirati i primeniti tehnologije na samoj palubi broda, i to u različitim okruženjima i uslovima, kako bi prikupljeni podaci omogućili inženjerima da pristupe njihovoj optimizaciji za buduću primenu novih rešenja i na kopnu i na vodi. U svrhu popularizacije misije Energetskog osmatrača, njegovu plovidbu će pratiti interaktivna putujuća izložba, koja će prikazati uplovljavanje jedrenjaka u najlepše luke sveta, pustolovine naučnika u rezervatima prirode sa liste UNESCO, plovidbu Atlantskim okeanom i još mnoge fantastične doživljaje koji će na najbolji način potvrditi moto tima arhitekata koji stoje iza ovog projekta, a to je ’smanjenje štetnog uticaja na planetu bez smanjenja komfora’. //ek ALEKSANDRA ĐURIĆ – Više u EKO KUĆI No21


Autor teksta: Redakcija
EKO KUĆA je prvi evropski i regionalni portal koji stručnjacima kao i široj čitalačkoj javnosti, nudi celovite informacije iz svih segmenata eko arhitekture i kulture.
Pogledajte još:
Smanjenje Emisije Gasova u Evropi: Koraci ka Čistijoj Budućnosti
Energija vetra: Budućnost Sombora
Dijalog o klimatskim promenama