
SPG ARCHITECTS / ERIC A. GARTNER, CAROLINE N. SIDNAM
KUĆA ZA ODMOR
ASHEVILLE, NORTH CAROLINA, SAD
371
2009.
DAN LEVIN
HARMONIJA KOJOM OVA KUĆA ODIŠE BAZIRANA JE NA PROPORCIJAMA, ODNOSU MASA, PROMIŠLJENOM UVOĐENJU SVETLOSTI I UPOTREBI MATERIJALA KOJI PRUŽAJU JEDINSTVEN TAKTILNI, VIZUELNI, PROSTORNI I VREMENSKI DOŽIVLJAJ. SMEŠTENA NA VRH BREŽULJKA I UKOPANA U TEREN SA SEVERNE STRANE, PREDSTAVLJA SAVRŠENU SINTEZU PRIRODE I ARHITEKTURE.
Ova egzotična kuća za odmor, smeštena u samom podnožju planine Blue Ridge, ušuškana u šumu i cveće, ostavlja vas bez daha. Smeštena na vrh brežuljka i ukopana u teren sa severne strane, predstavlja savršenu sintezu prirode i arhitekture. Prirodne lepote čine ovo mesto idealnim za odmor i povlačenje u tišinu prirode. Staklena fasada na južnoj i zapadnoj strani otvara čarobne planinske vizure, dok veliki prepusti štite od sunca.
Dve krize koje su se dogodile tokom projektovanja i izgradnje ovog objekta – klimatska i ekonomska, navele su arhitekte SPG tima da ovu kuću oblikuju po uzoru na modele energetske efikasnosti. Energetska efikasnost je postignuta upotrebom geotermalne energije, zasenčenjem ostakljenih delova fasade na južnoj i zapadnoj strani konzolnim ispuštanjem ravnog krova, ugradnjom stolarije najviših energetskih razreda, korišćenjem LED osvetljenja, ugradnjom kišnog kolektora kao odgovora na suše koje su se dogodile, kao i opremanjem enterijera recikliranim nameštajem. Umesto bazena, usled ograničenog budžeta, izveden je zeleni krov.
Osim što je inspirisana planinskim vizurama i energetskom efikasnošću, ova kuća je i funkcionalna u osnovi. Prizemna etaža je organizovana kao primarni životni prostor, dok je prostor u suterenu projektovan za goste. Tako se u prizemlju nalaze dnevna soba, trpezarija, kuhinja, studio i glavna spavaća soba. U suterenu, koji je ukopan u brdo i osvetljen samo sa južne strane, projektovane su dve gostinske spavaće sobe sa dnevnim boravkom.
Konstruktivni sistem je kombinovan. U suterenu je beton liven na licu mesta, na njemu je nadograđen prizemni deo u čeličnom skeletnom sistemu koji je obložen tradicionalnim drvetom. Po pitanju korišćenih materijala, možemo pomenuti: specijalni lim na ulaznoj fasadi, drvene lamele kojima je obložen najveći deo fasade, brodski pod u enterijeru i na terasama i furnir od hrastovine i brezovine na recikliranom nameštaju u kući.
Specijalna vrsta limenih obloga premazana je posebnim završnim slojem, koji u kontaktu sa uslovima spoljašnje sredine hemijskom reakcijom stvara zaštitni – patinirani sloj, što predstavlja dodatnu zaštitu svakog od ovih elemenata i priprema ih za agresivne uslove spoljašnje sredine. Lim na fasadi, ulepšan patinom i bojom, odlično se slaže sa drvenom oblogom fasade prizemlja.//ek MARIJA VELOVIĆ – Više u EKO KUĆI No09