
Sayaka Ganz
NAJBOLJI NAČIN NA KOJI JEDAN UMETNIK MOŽE DA POMOGNE U SMANJENJU OTPADA JE DA UKAŽE NA LEPOTU RAZLIČITIH MATERIJALA I DA PRIKAŽE ŠTA SE SVE MOŽE URADITI PONOVNOM UPOTREBOM OTPADNOG MATERIJALA. NA TAJ NAČIN, PRIMENOM NOVIH IDEJA, STVARA SE NOVA UMETNOST.
Sajaka Ganc rođena je i odrasla u Jokohami, u Japanu, a živela je u Brazilu i Hong Kongu. Trenutno predaje kurseve dizajna i slikanja na Univerzitetu Fort Vejn u američkoj državi Indijana. Vođena kombinacijom strasti prema neobičnim oblicima i interesovanjem za odbačene predmete, svojim skulpturama od reciklirane plastike iz domaćinstva, predstavlja životinje u pokretu. Ono što karakteriše njena dela su bogatstvo boja i snažna energija kojom zrače.
Vaspitavana pod uticajem japanske filozofije Šinto, još dok je bila u vrtiću učena je da ’’predmeti koji su prerano odbačeni noću plaču u kantama za otpatke’’.
Šinto je drevna japanska religija, nastala u davnoj istoriji na japanskim ostrvima. Naziv sadrži dve kineske reči – šin, što znači božanski i tao, što znači put. To je prevod japanske fraze kami no mići, što znači put kamija. Kami u prevodu znači bog ili božanstvo, a najčešće i duh. Kamiji se nalaze svuda i skoro sve što postoji može biti kami: stene, drveće, planine, vodopadi, životinje. Veruje se da svi predmeti i živa bića imaju dušu, naročito oni koji su na neki način neobični.
Izabrala je žicu i krenula da stvara razne vrste interesantnih predmeta. Nakon studije i razmatranja žice iz svakog ugla, proširuje repertoar materijala za izradu svojih kreacija i počinje da uživa u spajanju raznih vrsta materijala u jednu celinu, skulpturu. Prikuplja korišćene i odbačene predmete i svojim talentom i entuzijazmom ih preobražava, unosi im dušu, život i pokret, pridajući celom tom procesu veliki značaj, što oslobađa njenu umetničku prirodu. Tako shvata situaciju u kojoj se nalazi i vreme u kome živi i pokušava da prenese poruku nade. Posmatračima svojih skulptura pruža osećaj da čak i male zaboravljene stvari mogu da koegzistiraju i formiraju lepo umetničko delo. //ek IVANA NIKOLIĆ – Više u EKO KUĆI No06