POVEZANA SA OKOLINOM, ARHITEKTURA ANTI SMOGCENTRA U PARIZU JE INTEGRISANA U OKRUŽENJE I NA NAJBOLJI NAČIN PREDSTAVLJA EKOLOŠKE I ODRŽIVE MOGUĆNOSTI GRADOVA BUDUĆNOSTI.
Projekat Anti smog je postavljen u post industrijskoj zoni na kanalu De Lurk u 19. pariskom okrugu, i predstavlja promociju noviteta na temu održivog razvoja u urbanoj sredini. Cilj je bio da se primene različiti vidovi obnovljivih izvora energije, kao odgovor na sve veću koncentraciju smoga u Parizu. Smog je većim delom, posledica korišćenja fosilnih goriva koja emituju sumpor dioksid i druge gasove, koji imaju štetne posledice po zdravlje (astma, infarkt i druge) kao i za životnu sredinu (kisele kiše, abrazija zgrada). Generalnim planom je predviđeno da se zastarele fabrike potpuno uklone i da se pretvore u javne površine – parkove, sa obodnom stambenom izgradnjom.
Na centralnom mostu, na položaju stare tranzitne železničke stanice, postavljen je objekat oblika školjke, izveden od poliestera i ojačan čeličnom konstrukcijom. Krov je prekriven plavim fotonaponskim panelima koji hvataju sunčeve zrake i transformišu ih u električnu energiju sa pozitivnim bilansom, što znači da proizvodi više energije nego što je to potrebno za njenu potrošnju. Cela zgrada je prekrivena listovima titanijum dioksida (TiO2) koji reaguje na ultra-ljubičasto zračenje, omogućavajući da se smanji zagađenje vazduha.
Ispod termoregulišućeg solarnog krova, nalaze se veliki izložbeni prostori sa pratećim sadržajima, organizovanim oko centralnog vrta, sa fito pročišćenom vodenom lagunom. Anti smog je prototip ekološkog eksperimenta u kome su ujedinjene najnaprednije tehnologije korišćenja obnovljivih izvora energije. Pozitivan energetski bilans omogućiće energetsko nezavisno funkcionisanje celog centra, istovremeno obezbeđujući noćnu rasvetu duž obala obližnjeg kvarta.
Pored energetskih aspekata, ovaj projekat ispunjava i ekološki tako što objekat prikupljanjem CO2 iz zone oko kanala poboljšava kvalitet vazduha.// Više u EKO KUĆI No01