OTISCI TRADICIJE

NAJPOSEĆENIJE
PRIJAVITE SE ZA NEWSLETTER
Asset 1

AUTORI:

HUADU (SHANGHAI) ARCHITECTURE & URBAN DESIGN GROUP (HDD)

OBJEKAT:

KULTURNI CENTAR

LOKACIJA:

HEBEJ, KINA

POVRŠINA:

275 m2

FOTOGRAFIJE:

SU SHENGLIANG

CENTAR ZA POSETIOCE SMEŠTEN U VELIČANSTVENOM KRAJOLIKU PROVINCIJE HEBEJ U KINI PREDSTAVLJA VIŠESTRUKO KODIRANO ARHITEKTONSKO DELO, OD SVEDENOSTI U DUHU SAVREMENE ESTETIKE I PRIVILEGOVANJA UTILITARNOSTI DO REFERENCE NA VERNAKULARNU ARHITEKTURU JURTA IZ REGIONA I MODERNOG TRANSPONOVANJA REGIONALNE TRADICIJE U DUHU KINESKE ARHITEKTONSKE PARADIGME.

Inspirisani tradicijom i prirodom, autori ovog zanimljivog centra za posetioce na sveobuhvatan način razmatraju odnose spajanja ili sinergijskog delovanja osnovnih parametara savremene arhitekture i vremena u kome živimo. Arhitektonska forma, funkcija, utilitarnost i program u kontekstu su fizičkih i društvenih činilaca. U traganju za istinom kao ciljem ishodišta arhitektonskog delovanja, oni eksperimentišu sa postojećim arhitektonskim i nearhitektonskim elementima i stvaraju nešto novo, proširujući svoj horizont rada i istraživanja na odnos arhitekture i pejzaža sa svim kompleksnostima koje oni sa sobom nose – od socijalnih do ekoloških.

Vizitorski kulturni centar, kao višenamensko zdanje potpuno uklopljeno u nenarušenu prirodu ovog područja, koristiće se za organizaciju brojnih aktivnosti kako pojedinaca tako i grupa – održavanje seminara i predavanja, uživanje u prirodi i jačanje svesti o ekološkoj zašti, različitih programa za decu, a koristiće se i kao biblioteka. Ideja o postojanju kontinuiteta tradicije iskazuje se u stvaralaštvu većine savremenih kineskih arhitekata. Forma objekta nastala je po ugledu na vernakularnu arhitekturu regiona. Jurt (yurt) je jedan od najranijih prototipova arhitekture u ljudskoj istoriji u vidu okruglih portabl kuća koje se još nazivaju i ger (u Mongoliji) i odslikavaju nomadski način života stanovnika centralne Azije. Okrugli oblik jurta stvara neverovatan odnos harmonije između prirode i ljudi. Dvostruki krug, koji u azijskoj kulturi predstavlja sreću, koristi se kao osnovni element arhitektonskog izraza. On oblikuje glavnu dnevnu sobu dopunjujući tradicionalni izgled jurta, dok proširenja u vidu kutija  postaju polujavni prostor.

ARHITEKTURA-VEKTOR KULTURE
Ideja o postojanju kontinuiteta tradicije iskazuje se u stvaralaštvu većine savremenih kineskih arhitekata. Forma objekta nastala je po ugledu na vernakularnu arhitekturu regiona. Jurt (yurt) je jedan od najranijih prototipova arhitekture u ljudskoj istoriji u vidu okruglih portabl kuća koje se još nazivaju i ger (u Mongoliji) i odslikavaju nomadski način života stanovnika centralne Azije. Okrugli oblik jurta stvara neverovatan odnos harmonije između prirode i ljudi. Dvostruki krug, koji u azijskoj kulturi predstavlja sreću, koristi se kao osnovni element arhitektonskog izraza. On oblikuje glavnu dnevnu sobu dopunjujući tradicionalni izgled jurta, dok proširenja u vidu kutija  postaju polujavni prostor. Ovakav izgled čini da se objekat uklapa u savremeni stil života. Naglašeno humanistički projektantski pristup po svom afinitetu je vanvremenski i nije epohalno niti ‘stilski’ determinisan, već ga možemo nazvati autorskim ili anonimnim.

SUŠTINSKI DUH VIZIONARSTVA U ARHITEKTURI NIJE STALNO TRAŽENJE NOVOG, VEĆ KREATIVNO ISTRAŽIVANJE UZ POŠTOVANJE NASLEĐA, SHVATANJE ZNAČAJA PRIRODE I PUNO UVAŽAVANJE NJENE ULOGE.

GENIUS LOCI I SIMBOLIKA KRUGA
Koncept objekta je takav da čoveka, a samim tim i arhitekturu, tretira kao jedinku nerazdvojivu od konteksta u kome je smeštena, čime se evocira poštovani arhitektonski princip genius loci – očuvanje duha mesta. Mulanveichang se nalazi na severoistoku provincije Hebej i povezan je sa unutrašnjom Mongolijom travnatim površinama koje se svrstavaju u najlepše pejzaže sveta. Smeštajući objekat u jedan tako impresivan i prirodnim lepotama bogat prostor, projektant pred sebe postavlja težak zadatak – da na pravi način artikuliše suštinski duh vizionarstva u arhitekturi, i to ne kao stalno traženje novog, već kao kreativno istraživanje uz shvatanje značaja prirode i puno uvažavanje njene uloge. //ek VESNA RAVIĆ – Više u EKO KUĆI No 28

Forma objekta nastala je po ugledu na vernakularnu arhitekturu regiona- jurt.

Autor teksta: Redakcija
EKO KUĆA je prvi evropski i regionalni portal koji stručnjacima kao i široj čitalačkoj javnosti, nudi celovite informacije iz svih segmenata eko arhitekture i kulture.
Pogledajte još: